ELEKTRİK TASARRUFUNDA
YAPILMASI GEREKENLER


Günümüzde yerel ve küresel ölçekte en önemli gündem maddelerinden biri hiç şüphesiz ki enerji tasarrufu. Nüfusun hızla artıp kaynakların aynı hızda tükendiği bir dünyada tasarruf, her bireyin birincil görevleri arasında yer alıyor. Özellikle herkesi ilgilendiren elektrik tasarrufunda yapılması gerekenler konusu bir bütün olarak ele alındığında, ciddi bir değişiklik için atılan büyük bir adım olarak nitelendirilebilir. Elektrik tasarrufu, enerji kaynaklarının kullanımını pozitif yönde etkileyen bir davranış biçimi olmakla birlikte aynı zamanda ev ekonomisi açısından bakıldığında da bütçelerde ciddi iyileştirmeleri beraberinde getiriyor. Elektrik tasarrufunda yapılması gerekenler konusunda ilk adım, kullanım alışkanlıklarını değiştirmek olabilir. Ancak gelişen teknoloji ve enerji sektöründeki ilerlemeler, bireylere tasarruf konusunda çok daha avantajlı çözümler sunuyor.

Elektrik tasarrufunda yapılması gerekenler hakkında bilinen ve uygulanan klasik yöntemler, küçük kazanımlar sağlasa da hiçbir zaman tam anlamıyla yeterli verimliliği sağlamıyor. Tüketiciler, kaliteden ödün vermeden daha düşük faturalar ödemenin yollarını arıyor. Neyse ki teknolojik ilerlemeler ışığında yaşanan sektörel gelişmeler de tüketicinin yanında. Son yıllarda enerji sektörünün dev isimleri, ucuz elektrik kullanımında devrim niteliğinde yeniliklere imza atıyor. Elektrik tasarrufunda yapılması gerekenler hakkında tüm bildiklerimiz bu yeni gelişmelerle birlikte revizyona uğruyor ve kalıcı çözümlerle karşılaşıyoruz. Elektrik tasarrufunda yapılması gerekenlerin başında, yeni nesil bir kavram olan "ucuz elektrik kullanımı" kavramı ile tanışmak geliyor. Peki, nedir bu "ucuz elektrik kullanımı"?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun aldığı karara göre belli bir limiti aşan her kullanıcı serbest tüketici olarak adlandırılıyor ve bu kullanıcılar, başka elektrik tedarikçilerine geçiş yapabiliyor. 2023 yılında ayda ortalama 280 TL olarak belirlenen limitten daha yüksek elektrik faturası ödüyorsanız siz de bu gruba dâhilsiniz demektir. Öyleyse sizin için elektrik tasarrufunda yapılması gereken ilk şey, kendi elektrik tedarikçinizi kendiniz seçmek olmalı. Üstelik bunu yaparken hiçbir ekstra ücret ödemenize de gerek kalmaz. Bu hizmet için sizden yalnızca akıllı sayaç sahibi olmanız beklenir.

Diğer Haberler