ELEKTRİK TASARRUFU ÖNERİLERİ


Çağımızın en büyük problemlerinden biri enerjilerin özellikle de elektrik enerjisinin yeterince doğru kullanılmıyor olması. Elektrik tasarruf önerileri dikkate alınmazsa ve kaynaklar bu hızla tüketilmeye devam ederse hayat hepimiz için oldukça zorlaşacak. Teknolojik gelişmelerin getirdiği daha çok enerji kullanımı gerekliliği, enerji üretiminde kullanılan kaynakları tükettikçe ödediğimiz maddi ve manevi bedeller de artacak. Bu kaynakların bir kısmı kendini yenileyemediği için tükenmeye yüz tutacaklar. Böylece elektrik daha zor elde edilir olacak ve daha pahalı bir hâl alacak.

Bu anlatılanlar Amerikan yapımı bir bilim-kurgu filminin senaryosu değil. Çok da uzak olmayan bir gelecekte yüzleşeceğimiz gerçekler. Bu hızla bilinçsizce enerji tüketmeye devam etmeyi kesmezsek yukarıdaki senaryoyu yaşamamız kaçınılmaz. Ancak şunu unutmamalıyız ki çağımızda enerji olmadan hayatta kalmamız nerdeyse imkansız. Özellikle de elektrik olmadan. Bunun için yapılması gereken elektrik tasarruf önerilerini dikkate almak ve önümüze çıkan fırsatları değerlendirmek. Bu tasarruflar hem kaynakların tüketimini yavaşlatır hem de faturalara ödediğimiz bedelleri azaltır. Klasik elektrik tasarrufu önerilerinin neler olduğunu hemen hemen herkes bilir aslında. Çıkılan odanın ışığını söndürmek, o an kullanılmayan aletleri düğmesinden kapatmak, şarjı dolan telefonları prizden çekmek, çamaşır makinelerini tam dolmadan çalıştırmamak gibi küçük ayrıntılara dikkat edilerek harcanan elektrik miktarında azalmalar sağlanabilir ve fatura bedelleri düşürülebilir. Ancak içinde bulunduğumuz yeni dünya, bize her zamanki gibi yeni fırsatlar sunuyor. Teknolojinin gelişmesi ve enerji sektöründeki hamlelerle birlikte kullandığımız elektriğe daha az bedel ödememiz de mümkün. Hem de kalitesi ve standartları değişmeden.

Enerji devi firmalar, çağın yeni kavramı olan 'ucuz elektrik' konusunda dev yatırımlar yaparak tasarrufta çığır açıyorlar. Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bu uygulama sayesinde aylık kullanım miktarımız değişmeden faturaya ödediğimiz bedel azalıyor. Hatta neredeyse yılın bir ayını fatura ödemeden geçiriyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun birkaç yıl önce yaptığı değişiklikle belirlenen aylık limiti aşan kullanıcılar 'serbest tüketici' olarak kabul ediliyor ve bu kullanıcılara elektrik tedarikçisi seçme imkanı veriliyor. Bu uygulamanın faydalı yanı ise yeni tedarikçilerin elektriği daha ucuza satması. İpragaz Elektrik gibi tedarikçiler sayesinde ortalama bir işyerinin yıllık elektrik faturası 10.000 TL yerine yaklaşık 9.000 TL'ye iniyor hem de kullanım miktarı değişmeden. Yani ortalama bir aylık elektrik faturası bedeli kadar tasarruf imkanı sağlıyor. Üstelik 2013'te 150 TL olan aylık limit, 2019' da 75 TL'ye çekildi ve birkaç yıl içinde bu limit sıfırlanacak. Bu da demek oluyor ki sadece işyerleri değil evler de kendi elektrik tedarikçilerini seçme imkanına kavuşacak ve ucuz elektrik yoluyla tasarruf yapabilecek.

Günümüzde tasarrufun ne denli önemli olduğunu göz önünde bulundurursak sunulan bu yeniliğin değerini bir kez daha anlarız. Elektrik tasarruf önerilerinin klasik olanları kullanım miktarını düşürürken yenilikçi olanları da fatura bedelini azaltıyor. Bütçe dostu bu ucuz elektrik kullanımı sayesinde de tasarruf bir zorluk olmaktan çıkıyor. Siz de serbest tüketici grubuna dâhilseniz, hiç vakit kaybetmeden elektrik tasarruf önerilerinin en yenisi ve en etkili olan ucuz elektrik kullanımına başlamalısınız.

Diğer Haberler